Centrul pentru Tineret

Centrul pentru Tineret Corbu

In data de 25 noiembrie 2013 a fost inaugurat Centrul pentru Tineret din localitatea Corbu. Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară „Zona Metropolitană Constanţa” a demarat implementarea proiectului „Reabilitarea, extinderea şi dotarea unei clădiri din Zona Metropolitană Constanţa, localitatea Corbu, în vederea utilizării acesteia drept centru pentru tineret”. Prin acest proiect a fost reabilitată şi dotată o clădire neutilizată din comuna Corbu, în vederea înfiinţării unui centru de tineret care să le ofere tinerilor metode alternative de învăţare, o educaţie informală care să vină ca o completare la cunoştinţele pe care le acumulează în şcoli, să asigure accesul la informaţie şi să reprezinte un loc de întâlnire pentru desfăşurarea unor activităţi cultural – artistice şi educative.

Conform documentelor care stau la baza implementării acestui proiect, noul centru de tineret din comuna Corbu are o suprafaţă totală de 682 mp, acesta fiind dotat cu mobilier adecvat şi echipamente IT necesare desfăşurării activităţii şi va deservi peste 1.945 de tineri. „E timpul să ne preocupe viaţa tinerilor din mediul rural, să le reconsiderăm problemele şi să-i ajutăm să le depăşească. Speranţa mea este că acest Centru de Tineret îi va stimula să devină stâlpi importanţi ai comunităţii rurale din care fac parte şi în acelaşi timp va fi un instrument util în ideea dezvoltării lor personale şi a integrării sociale”, susţine primarul comunei Corbu, Marian Gălbinaşu.

Clădirea cuprinde centru de informare, sală de şedinţe, depozitare, sală multifuncţională, sală de activităţi sportive, sală de instruire şi informare, iar dotarea presupune asigurarea mobilierului şi a echipamentelor IT, respectiv 16 calculatoare, 4 laptopuri, un videoproiector, un ecran de proiecţii, un sistem audio, două mese pentru tenis de masă, 6 mese pentru şah, table, rummy, 5 table albe magnetice, 8 şevalete pentru pictură, 7 panouri totative de prezentare, 16 mese de calculator, 4 birouri, 7 dulapuri din lemn şi 41 de scaune.

În ceea ce priveşte fondurile cheltuite în vederea finalizării lucrărilor, valoarea totală a proiectului este de 2.605.556,29 lei, din care 2.011.512,38 lei reprezintă asistenţa financiară nerambursabilă solicitată, suma de 104.113,95 lei reprezintă contribuţia proprie a beneficiarului, Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Constanţa, iar suma de 489.929,96 lei reprezintă valoarea TVA.