Acordarea ajutoarelor alimentare UE

Ajutoarele alimentare acordate de Uniunea Europeana pentru persoanele defavorizate, se vor acorda si familiilor care au un venit mai mic de 450 lei/membru de familie si persoanelor care nu au niciun venit.

Pentru acordarea ajutoarelor alimentare, se vor depune la sediul Primariei Corbu urmatoarele documente:

• Cerere tip (se completeaza la sediul primariei)
  • Documente de stare civila (certificat de casatorie/divort, certificat de nastere, carte de identitate, etc)
  • Dovada venitului net lunar pentru toti membrii familiei (talon de pensie, alocatie, somaj, handicap, adeverinta de salariat, alte venituri)
  • Adeverinta de venit de la Administratia Fiscala, pentru membrii familiei cu varsta peste 16 ani.

Ajutoarele alimentare se vor acorda dupa analizarea dosarelor, in baza anchetei sociale si a documentelor depuse.