Informare publica

Informare 19.01.2016

DJ 226 Navodari – Corbu si DC83 Corbu -Vadu sunt deschise circulatiei publice.

Informare 18.01.2016

Pentru inlaturarea efectelor negative ce s-ar putea produce din cauza depunerilor de zapada, polei, precum si a vantului puternic ce limiteaza vizibilitatea pe portiunile de drum din afara localitatilor, s-au adoptat urmatoarele decizii:

• Drumul Comunal DC83 Corbu – Vadu este inchis circulatiei publice incepand cu  18.01.2016, oa 14.00, pana la incetarea avertizarii de cod galben, transmisa de ISU Dobrogea.
  • Drumul Judetean 226 Navodari – Mihai Viteazu este inchis circulatiei publice, prin Hotararea Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta.
  • La propunerea Inspectoratului Scolar Judetean Constanta,  Comitetul Judetean pentru Situatii de Urgenta dispune suspendarea cursurilor scolare la mai multe unitati de invatamant din judet, intre care si localitatea Vadu, in data de 19.01.2016.

Informare 15.01.2016

In intervalul  16 ianuarie, ora 20 – 17 ianuarie, ora 20, localitatea Corbu se afla sub avertizare de COD PORTOCALIU de vant puternic, lapovita si ninsoare.

Conform ANM viscolul va fi puternic, iar viteza vântului la rafală va depăşi 70 – 80 km/h. Zăpada va fi troienită şi vizibilitatea se va reduce sub 50 m. În judeţele Tulcea şi Constanţa, viscolul va avea intensitatea maximă începând din primele ore ale zilei de duminică.

Primaria Corbu este pregatita sa intervina pentru eliminarea urmarilor negative ale conditiilor meteo. Rugam cetatenii sa isi ia masurile necesare pentru evitarea unor situatii periculoase (aprovizionare cu apa si alimente, asigurarea incalzirii locuintei, evitarea deplasarilor pe drumurile publice in conditii de vant puternic, viscol, sau carosabil alunecos).

Pentru siguranta dumneavoastra, sesizati orice situatie periculoasa la numarul unic de urgenta 112.

Va multumim !

Contacte utile in situatii de urgenta:

Numar Unic de Urgenta – 112
Serviciul Voluntar pentru Situatii de Urgenta Corbu – 0757 033 065